Bulhaři a Rumuni postupujm do EU
BRUSEL/ŠTRASBURK - Evropsk} parlament včera podpořil evropski ambice Bulharska a Rumunska. Europoslanci totiž doporučili vladam člensk}ch zemm, aby s oběma staty podepsaly smlouvu o přistoupenm v planovanim termmnu 25.dubna.
Poslanci zaroveň zammtli navrhy skupiny kolegů, aby hlasovanm o podpoře oběma zemmm bylo o rok odloženo, čmmž by se o rok odsunulo taki psychologicky důležiti datum podpisu smlouvy. Posvěcenm od europoslanců je pro podpis rozšiřovacmch smluv nutni.
Bulharski členstvm podpořilo 522 poslanců, proti hlasovalo 70 a 69 se zdrželo hlasovanm. Rumunsko dopadlo o něco hůř: v jeho přmpadě zvedlo ruku pro 497 zakonodarců a proti bylo devadesat tři; 71 se zdrželo. Obou balkansk}ch zemm se zastali taki češtm a slovenštm členovi sněmu.
Sofii s Bukureštm tedy nynm na konci dubna čeka slavnostnm podpis jejich přmstupov}ch smluv s pětadvacmtkou, reprezentovanou ministry zahraničm, a pokud vše půjde hladce, členy EU by se měly stat prvnmho ledna 2007. Samotni smlouvy nicmině obsahujm několik ochrann}ch klauzulm, pakliže by ještě do vstupu Bulharsko nebo Rumunsko sklouzlo ze sviho evropskiho směřovanm. Tmm se myslm hlavně resty v přijmmanm unijnmho prava a obecně zavaděnm nutn}ch politick}ch a ekonomick}ch reforem.
Nejtvrdšm opatřenm, jejichž spuštěnm by musely schvalit vlady člensk}ch zemm - v přmpadě Bulharska jednomyslně a u Rumunska většinově - je odklad vstupu o jeden rok.
Hlasovanm v parlamentu předchazela poměrně vzrušena debata. Jedna jejm rovina se t}kala kompetenčnmch sporů mezi poslanci na jedni straně a komism a člensk}mi staty na straně druhi
Zejmina konzervativci ve Štrasburku požadovali, aby sbor měl slovo při rozhodovanm, zda přmpadně zavist ochranni klauzule proti Bulharsku nebo Rumunsku, a aby si zachoval dohled nad financovanmm obou zemm z evropskiho rozpočtu po rozšmřenm. Pokud by měla b}t role parlamentu oslabena, pravice ve sněmu byla ochotna lobbovat za odklad hlasovanm
Po ujištěnm ze strany nynějšmho šifa unie, lucemburskiho premiira Jeana-Claude Junckera, že pravomoci europoslanců nebudou nijak dotčeny, lidovci svůj navrh stahli.
Zvedla se však debata o samotni prospěšnosti dalšmho rozšmřenm a taki o tom, zda jsou Bulhaři s Rumuny na členstvm dostatečně připraveni. Pravicovm politici ze star}ch člensk}ch zemm argumentovali, že unie ještě nestravila loňski rozkročenm na v}chod a měla by si dat před dalšm vlnou oddych.
Lmdr Zelen}ch Daniel CohnBendit zase nezspěšně požadoval odklad podpisu smluv proto, že v Rumunsku podle něj kvete korupce a je porušovana svoboda projevu; v přmpadě Bulharska se pustil do jeho jadern}ch elektraren.
ADVOKATI